Krugerrand 1 uncja Złota 2023
Złoty Krugerrand to obecnie jedna z najbardziej znanych i popularnych monet inwestycyjnych na świecie. Ta moneta bulionowa zawiera w sobie 1 uncję złota (1 uncja trojańska) i jest wybijana ze złota próby 916 z niewielką domieszką miedzi (8,333%). Ten dodatek sprawia, że złoty Krugerrand ma lekko czerwonawy odcień, a do tego, chociaż jest bity z jednej uncji złota, jego waga jest nieco większa (wynosi 33,93 g)
Historia jednouncjowego złotego Krugerranda
Pierwszy w historii złoty Krugerrand został wybity 3 lipca 1967 roku. Początkowo produkowanych było 40 tysięcy sztuk rocznie. Z każdym kolejnym rokiem wielkości emisji stopniowo rosła, a pod koniec lat siedemdziesiątych nakład wynosił już kilka milionów sztuk.
Z początku te monety inwestycyjne dostępne były jedynie w wadze jednej uncji złota – ale od roku 1980 wprowadzono także Krugerrandy o wadze ½, ¼ oraz 1/10 uncji złota. Biciem monet zajmuje się Południowoafrykańska mennica Rand Refinery.
Każdy złoty Krugerrand objęty jest gwarancją rządu Południowej Afryki co do legalności, czystości kruszcu oraz pochodzenia złota. Moneta jest uznawana w RPA za środek płatniczy, który nie ma wartości pieniężnej – to dość nietypowe, ale oznacza ni mniej, ni więcej, że Południowoafrykański Bank Rezerwy jest zobowiązany do odkupienia Krugerrandów po obowiązującej cenie złota
Jak wygląda Krugerrand (1 uncja złota)?
Nazwa tej złotej monety inwestycyjnej powstała w wyniku połączenia słów „Kruger” oraz „rand”. Pierwsze odnosi się do nazwiska, drugie do nazwy waluty, która obowiązuje w RPA.
Ta moneta inwestycyjna stanowi hołd złożony prezydentowi Paulowi Krugerowi, którego działania dyplomatyczne pozwoliły Burom (rolnikom będącym potomkami osadników europejskich) wygrać bezkrwawo w potyczce z brytyjską dominacją. Na lata urzędowania Krugera przypada również chwila, w której doszło do odkrycia znaczących złóż złota.
Awers monety zdobi portret wspomnianego prezydenta, Paula Krugera. Nad jego wizerunkiem znajdują się natomiast słowa: „SUID-AFRIKA” oraz „SOUTH AFRICA”. Awers złotego Krugerranda został zaprojektowany przez Otto Schultza.
Druga strona jednouncjowego złotego Krugerranda, czyli rewers monety zdobi wizerunek antylopy springbok, która jest symbolem Południowej Afryki. Po obu jej stronach umieszczone zostały liczby reprezentujące rok wybicia. Pod rysunkiem antylopy widnieje napis „Fyngoud 1oz fine gold”, potwierdzający zawartość 1 uncji czystego złota. Rewers dla złotego Krugerranda zaprojektował Coert Steynberg.