Skarby Stanisława Augusta – 50 ZŁ Władysław IV Waza
Srebrna moneta ukazująca panującego w latach 1632–1648 Władysława IV Wazę to kolejny już egzemplarz tworzący znakomitą serię Skarby Stanisława Augusta. Wspomniana seria została wybita po raz pierwszy w 2013 roku i stanowi odwzorowanie osiemnastowiecznej kolekcji medalierskiej. Pierwowzór został wykonany na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz przedstawia 23 monarchów, którzy niegdyś zasiadali na Polskim tronie. Warto w tym miejscu dodać, iż, współczesna odsłona Skarbów Stanisława Augusta obejmuje 24 wizerunki monarchów – 23 z oryginalnej królewskiej kolekcji oraz dodatkowo portret Stanisława Augusta.
Srebrna moneta Władysław IV Waza została wybita w 2020 roku w próbie kruszcu 999 o wadzę 62,2 gramów oraz średnicy 45 mm. Ten kolekcjonerski egzemplarz posiada ściśle limitowany nakład, który wynosi zaledwie 5 000 sztuk. Co więcej, moneta "50 ZŁ Władysław IV Waza" została zabezpieczona w dedykowany kapsel, a całość jest dostarczana w drewnianym etui z dołączonym certyfikatem autentyczności.
Rewers przedstawia popiersie króla Władysław IV Waza profilem w prawo, z podkręconymi wąsami i bródką, w szerokoskrzydłym kapeluszu ozdobionym strusim piórem i klejnotem, w kirysie i kaftanie, w koronkowym wykładanym kołnierzu, z przypiętym na kokardzie faworem, czyli „węzłem miłości”, i z Orderem Złotego Runa na łańcuchu. Za nowożytny projekt rewersu odpowiada Anna Wątróbska-Wdowiarska.
Na awersie srebrnej monety umieszczono nieznacznie skrócony tekst z rewersu osiemnastowiecznego medalu: Syn Zygmunta III z Anny Austriaczki, za życia ojca wybrany na wielkiego księcia moskiewskiego roku pańskiego 1610, po śmierci ojca odziedziczył tytuł króla Szwecji, Smoleńsk jako zwycięzca uwolnił od oblężenia. Umarł bezdzietny, wśród utraconych nadziei na wiele królestw, w Mereczu roku pańskiego 1648, mając lat 53, w 16. roku panowania, dnia 20 maja.. Za nowożytny projekt awersu odpowiada Robert Kotowicz.