Koala 10 g Gold 1986 Proof
"Koala (Phascolarctos cinereus) jest gatunkiem torbacza z rodziny koalowatych, nadrzewnego zwierzęcia roślinożernego, zamieszkującego wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodzaju Phascolarctos. Słowo koala pochodzi od słowa gula z języka Dharuk.
wymiary: 60–85 cm
masa ciała: 8–15 kg
okres godowy grudzień-marzec (na półkuli południowej jest wówczas lato)
ciąża: 25–35 dni
liczba młodych: 1 młode raz na 2 lata
dojrzałość płciowa: samce 3–4 lata, samice 2–3 lata
długość życia: 15–20 lat
Koala jest popularnie nazywany "misiem koala", co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami. Występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą. Jego układ trawienny umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków roślin. Koala preferuje eukaliptusy (Eucalyptus), ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku gatunków z rodzajów Corymbia, Angophora, Lophostemon, banksja (Banksia), Leptospermum i Melaleuca. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije częściej. Od 1927 r. koala jest objęty całkowitą ochroną."
Moneta wybita w limitowanym nakładzie 16 654 szt. w złocie próby 916 i masie 10g.
Awers przedstawia wizerunek Królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II. Widnieje na nim rok wybicia oraz napis "Australia".
Rewers ilustruje wizerunek dorosłej koali oraz nominał