Dziobak Australijski 1 uncja Platyny 2017 Ostatni Rok Bicia
Dziobak Australijski (Platypus)
1 Uncja Platyny
"Dziobak (Ornithorhynchus anatinus) – prowadzący częściowo wodny tryb życia endemiczny dla wschodnich stanów Australii (w tym Tasmanii) gatunek ssaka z grupy stekowców, jedynych członków tej gromady składających jaja. Jest ostatnim istniejącym do dziś przedstawicielem swego rodzaju i rodziny, choć znaleziono skamieniałości licznych przedstawicieli tych taksonów.
Ma wiele nietypowych jak na ssaka cech: składa jaja, wydziela jad i ma dziób. Ujrzawszy go po raz pierwszy, europejscy przyrodnicy byli bardzo zdezorientowani, niektórzy sądzili nawet, że mają do czynienia z dobrze spreparowanym oszustwem. Należy do kilku jadowitych ssaków. Samiec posiada na tylnych łapach ostrogi wydzielające jad zdolny wywołać silny ból u człowieka. Unikatowe cechy dziobaka czynią go ważnym obiektem badań biologii ewolucyjnej i czynią zeń ikonę Australii. Wybierano go jako maskotkę imprez narodowych, przedstawia go też rewers australijskiej dwudziestocentówki. Stanowi także zwierzęcy symbol Nowej Południowej Walii. Do początku XX wieku polowano na niego dla futra, obecnie podlega ochronie w całym zasięgu swego występowania. Choć programy rozmnażania w niewoli odniosły bardzo ograniczony sukces, a dziobak jest wrażliwy na zanieczyszczenie środowiska, nie jest bezpośrednio zagrożony wyginięciem."
Moneta ta jest idealną alternatywą dla tradycyjnego złota i srebra ze względu na to, że roczne wydobycie tego surowca wynosi zaledwie 160 ton, co oznacza, że w tym momencie popyt znacznie wyprzedza podaż. Dodatkowo platyna jest znacznie trwalszym surowcem niż złoto, czy srebro, co powoduje, że monety przechowywane w celach inwestycyjnych dłużej pozostaną w zupełnie nienaruszonym stanie. Jako ciekawostkę można dodać, że "największym producentem platyny na świecie jest Republika Południowej Afryki, gdzie w 2009 roku wydobyto 140 000 kg tego surowca. Drugim producentem na świecie w produkcji górniczej jest Rosja z ilością 20 000 kg w 2009 roku"
*
Awers przedstawia podobiznę królowej Elżbiety II w koronie. Z awersu dowiemy się także o nominale monety.
Na rewersie monety widnieje podobizna dziobaka w jego natralnym środowisku. Z rewersu możemy się dowiedzieć także próba w jakiej została wybita moneta (Pt .9995) oraz o wadze i nominale monety