Bestie Królowej: Gryf 1 uncja Złota 2017
Bestie Królowej: Gryf (The Queen’s Beasts 2017: The Griffin) 2017 rok
1 Uncja Złota
The Royal Mint, jako jeden z kluczowych graczy na międzynarodowym rynku bulionowym od dawna zapewniał swoim klientom bezpieczeństwo i jakość której można oczekiwać od wiodącej mennicy o światowej reputacji. Teraz w ich ofercie pojawia się nowy produkt - dwuuncjowa srebrna moneta - dla tych wszystkich którzy poszukują nowych możliwości inwestycyjnych. Seria 'Bestie Królowej' upamiętnia wiekową historię korony brytyjskiej i bogatej heraldyki która jest z nią związana. Podczas koronacji królowej brytyjskiej dziesięć heraldycznych bestii pełniło straż. Gipsowe figury, które powstały z tej okazji miały symbolizować różnorodne linie królewskiego dziedzictwa. Niezwykle ceniony projektant monet Royal Mint, Jody Clark, którego portret królowej znajduje się na oficjalnych monetach Wielkiej Brytanii od 2016 roku, stworzył nowe wizerunki Bestii Królowej, poczynając od lwa. Czerpiąc inspirację z oryginalnych posągów, projekt Jody w pełni oddaje groźną i nieulęknioną naturę tego królewskiego obrońcy.
Gryf – mityczne zwierzę przedstawiane najczęściej z ciałem lwa oraz z głową i skrzydłami orła. Niektóre źródła dodają jeszcze uszy dzikiego osła. Na początku gryf pojawia się w sztuce, znacznie później w literaturze, widać także znaczne różnice pomiędzy opisami gryfa a jego obrazowaniem. Najstarsze przedstawienia pochodzą ze starożytnej Mezopotamii z ok. 3000 p.n.e., równocześnie motyw pojawił się w Egipcie. Do Europy dotarł ok. 1600 p.n.e. poprzez wyspy Kretę i Cypr. Pierwsza wzmianka pisana o gryfach pochodzi z ok. V w. p.n.e. Gryf często występuje w heraldyce, jak twierdzi część autorów, pod tym względem ustępuje tylko lwu. Często wybierany jako herb, ze względu na łączenie najlepszych cech dwóch innych stworzeń pojawiających się w herbach – lwa i orła. Jak pisał John de Bado Aureo w Tractatus de armis (koniec XIV wieku): Gryf na tarczy oznaczał, że osoba go nosząca była silnym człowiekiem, w którym można było odnaleźć dwie natury i cechy, orła i lwa. Symbolika przypisywała gryfom wiele cnót, m.in. szybkość (orzeł), siłę (lew) i czujność (ośle uszy), a także waleczność, odwagę i wytrwałość. Jednocześnie przypisywano im także cechy negatywne, jak zachłanność czy pycha. Także chrześcijaństwo zaadaptowało gryfa jako symbol Chrystusa – jego boskiej i ludzkiej natury (lew i orzeł).
*
Awers: Na awersie widnieje wizerunek królowej Elżbiety II zaprojektowany przez Jody Clark. Znaleźć możemy tutaj również informację o nominale (£25).
Rewers: przedstawia stylizowany wizerunek Gryfa , a także informacje o wadze (1/4 oz), próbie (0.9999) i roku bicia (2017).