Koala 1/4 uncji Platyny 1994
- wymiary: 60–85 cm
- masa ciała: 8–15 kg
- okres godowy grudzień-marzec (na półkuli południowej jest wówczas lato)
- ciąża: 25–35 dni
- liczba młodych: 1 młode raz na 2 lata
- dojrzałość płciowa: samce 3–4 lata, samice 2–3 lata
- długość życia: 15–20 lat
Koala jest popularnie nazywany "misiem koala", co błędnie sugeruje pokrewieństwo z niedźwiedziami. Występuje wzdłuż wybrzeża Queensland, Nowej Południowej Walii oraz Wiktorii. Większość swego życia spędza na najwyższych gałęziach drzew eukaliptusowych. Jest zwierzęciem aktywnym nocą. Jego układ trawienny umożliwia trawienie jedynie liści wybranych gatunków roślin. Koala preferuje eukaliptusy (Eucalyptus), ale uzupełnia też dietę liśćmi kilku gatunków z rodzajów Corymbia, Angophora, Lophostemon, banksja (Banksia), Leptospermum i Melaleuca. Dorosły osobnik zjada dziennie od 0,5 do 1 kg liści. Wodę pije rzadko, dopiero gdy z powodu suszy zmniejsza się jej ilość w liściach, pije częściej.
Od 1927 roku koala jest objęty całkowitą ochroną."
Moneta ta jest idealną alternatywą dla tradycyjnego złota i srebra ze względu na to, że roczne wydobycie tego surowca wynosi zaledwie 160 ton, co oznacza, że w tym momencie popyt znacznie wyprzedza podaż. Dodatkowo platyna jest znacznie trwalszym surowcem niż złoto, czy srebro, co powoduje, że monety przechowywane w celach inwestycyjnych dłużej pozostaną w zupełnie nienaruszonym stanie. Jako ciekawostkę można dodać, że "największym producentem platyny na świecie jest Republika Południowej Afryki, gdzie w 2009 roku wydobyto 140 000 kg tego surowca. Drugim producentem na świecie w produkcji górniczej jest Rosja z ilością 20 000 kg w 2009 roku"
Na rewersie monety widnieje podobizna Koali, a także próba w jakiej została wybita moneta (Pt .9995) oraz nazwa kraju (Australia), w którym jest produkowana. Na rewersie znajdziemy także informację o wadze monety.
CZAS DOSTAWY: 24h
POJEDYNCZE SZTUKI WYSYŁANE SĄ W PLASTIKOWYCH OKRĄGŁYCH KAPSLACH