Bawół Afrykański 1 uncja Srebra
Bawół Afrykański (African Buffalo)
1 Uncja Srebra
"Bawół afrykański (Syncerus caffer) – duży ssak roślinożerny należący do rodziny wołowatych (Bovidae), jedyny przedstawiciel rodzaju bawół (Syncerus) Hodgson, 1847. Bawoły podgatunku leśnego są o połowę mniejsze. Afrykański bawół nie jest blisko spokrewniony z nieco większym azjatyckim wołem domowym. Jego pochodzenie wciąż pozostaje niejasne. Gatunek ten nie został nigdy udomowiony. Występują od otwartej sawanny do gęsto porośniętych lasów tropikalnych. Zasięg występowania obejmuje takie państwa jak Sudan, Zambia, Zimbabwe, Namibia, Botswana, Mozambik, Południowa Afryka, Kenia i Tanzania. Sierść bawołów ciemnieje z wiekiem. W końcu staje się ciemnobrązowa, prawie czarna. Osadzone na dużej głowie rogi są u podstawy bardzo masywne. Występują u obu płci, jednak wypustkę rogową posiadają tylko samice. Silne kończyny są zakończone dwoma palcami pokrytymi racicami. Ogon zakończony dużym chwostem sięga pęcin.
"Srebro znajduje zastosowanie głównie jako metal szlachetny. Srebro próby 925 w stopie z miedzią jest używane do produkcji biżuterii, naczyń i sztućców. Używa się go też do produkcji medali. Instrumenty muzyczne wysokiej klasy, takie jak flety, są wytwarzane z tego stopu. Srebro jest bardzo ciągliwym i kowalnym (nieco twardszym od złota), jednowartościowym metalem 11 grupy, z lśniącym połyskiem, dającym się łatwo polerować.
*
Awers przedstawia godło Rwandy. "Godło Rwandy w obecnej formie przyjęto w 2001 roku. Centralna część godła przedstawia tradycyjny kosz, sorgo i kawę - główne uprawy regionu oraz koło zębate. Na górze umieszczono wstęgę z oficjalną nazwą państwa w języku ruanda-rundi, a na dole motto narodowe: Ubumwe, Umurimo, Gukunda Igihugu (Jedność, praca, patriotyzm)".
Na rewersie monety został przedstawiony wizerunek afrykańskiego bawoła wraz z konturami kontynentu afrykańskiego.