Wiedeński Filharmonik 1 uncja Platyny 2019
Wiedeński Filharmonik (Wiener Philharmoniker)
1 Uncja Platyny
"Wiener Philharmoniker (Filharmonicy Wiedeńscy) jest najważniejszą orkiestrą w Austrii i jedną spośród bardziej znaczących na świecie. W rankingu prestiżowego, brytyjskiego miesięcznika Gramophone Filharmonicy Wiedeńscy uzyskali miano jednej z pięciu najlepszych orkiestr świata, obok takich zespołów, jak: Berliner Philharmoniker, Londyńska Orkiestra Symfoniczna, Royal Concertgebouw Orchestra z Amsterdamu czy Chicagowska Orkiestra Symfoniczna. Siedzibą orkiestry jest Musikverein, a jej członkowie są dobierani spośród zespołu Opery Wiedeńskiej. Początki Wiener Philharmoniker sięgają 28 marca 1842, kiedy to Otto Nicolai wraz z orkiestrą Opery Cesarskiej zapoczątkował koncerty filharmoniczne. Od 1933 roku orkiestra nie ma stałego dyrygenta, lecz gości w tej roli różne światowe sławy."
Historia Mennicy Austriackiej (Münze Österreich) sięga XII wieku, kiedy to austriacki książę Leopold VI zażądał 15 ton srebra w zamian za uwolnienie brytyjskiego króla Ryszarda Lwie Serce. Proces przetapiania okupu i bicia monet zapoczątkował długoletnią tradycję Mennicy Wiedeńskiej, która stała się Mennicą Państwową w okresie nowopowstałej Republiki Austriackiej, tuż po I wojnie światowej.
Właścicielem spółki produkującej 450 milionów monet rocznie jest Centralny Bank Austrii, więc produkty Mennicy Austriackiej posiadają rządowe gwarancje czystości kruszcu.
"Moneta ta jest idealną alternatywą dla tradycyjnego złota i srebra ze względu na to, że roczne wydobycie tego surowca wynosi zaledwie 160 ton, co oznacza, że w tym momencie popyt znacznie wyprzedza podaż. Dodatkowo platyna jest znacznie trwalszym surowcem niż złoto, czy srebro, co powoduje, że monety przechowywane w celach inwestycyjnych dłużej pozostaną w zupełnie nienaruszonym stanie. Jako ciekawostkę można dodać, że "największym producentem platyny na świecie jest Republika Południowej Afryki, gdzie w 2009 roku wydobyto 140 000 kg tego surowca. Drugim producentem na świecie w produkcji górniczej jest Rosja z ilością 20 000 kg w 2009 roku"
*
Awers zdobią legendarne organy Filharmonii Wiedeńskiej. Możemy również z niego odczytać wartość, wagę, próbę oraz rok wybicia monety.
Rewers przedstawia szereg instrumentów symfonicznych, tj. kontrabas, wiolonczela, skrzypce, fagot, harfa i wiedeński róg, w estetycznym ułożeniu, opatrzonych ciekawą typografią Wiener Philharmoniker.
POJEDYNCZE SZTUKI WYSYŁANE SĄ W PLASTIKOWYCH OKRĄGŁYCH KAPSLACH