Władysław IV Waza, Talar Elbląg Srebro 1636 (3+) ex. Potocki
Władysław IV Waza, Talar Elbląg Srebro 1636 (stan: 3+) ex. Potocki
Ten niezwykle rzadki talar elbląski, pochodzący z okresu panowania Władysława IV Wazy, wyróżnia się posiadaniem puncy własnościowej Potockich. Oferowany egzemplarz reprezentuje unikalną odmianę. W tej wersji jagódki w wieńcu są rozmieszczone w układzie 20 po lewej stronie i 17 po prawej i ta odmiana nie jest notowana w katalogu "Corpus Nummorvm Civitatis Elbingesis".
Talar notowany był wyłącznie w znaczących zbiorach monet polskich, m.in.: H. Steckiego, K. Sobańskiego, A. Preisa, Potockich, Z. Chełmińskiego, L. Frankiewicza, O. von Kubickiego i W. Chomińskiego.
Rzadki i okazały talar, dobrze wybity, nad portretem króla widoczny jest ślad po zawieszce. Sporadycznie pojawiający się na aukcjach numizmat poszukiwany przez kolekcjonerów.
W opracowaniu monet elbląskich "Corpvs Nummorvm Civitatis Elbingensis" Pana Dutkowskiego oraz Suchanka znajduje się opis wybicia prezentowanego talara, który przytaczamy poniżej:
"Traktat zawarty w Sztumskiej Wsi w 1635 roku przewidywał powrót zajętego przez Szwedów miasta Elbląga pod władzę Króla Polskiego. 12 stycznia 1636 roku miasto składa hołd królowi Władysławowi IV. Sam król przybył do miasta 11 lutego i po wręczeniu mu przez mieszczan 100.000 złotych jako swoistego zadośćuczynienia za zdradę miasta, zatwierdził wszystkie dawne przywileje, w tym także nadane przez króla Gustawa Adolfa. Miasto zawarło wtedy umowę z Jakubem Jakobsonem dzierżawcą wszystkich mennic koronnych na uruchomienie mennicy w Elblągu. Z uwagi jednak na fakt, że od 1627 roku obowiązywał zakaz bicia drobnej monety, wybito jedynie talary. Wzorowano je na talarach gdańskich z wyobrażeniem popiersia władcy na wprost, a na monecie umieszczono dwie daty, rok 1635 odnoszący się do pokoju w Sztumskiej Wsi oraz rok 1636 będący datą wybicia monet."
Awers: zdobi popiersie króla Władysława IV w zbroi i bez korony, zwrócone w prawo. W otoku umieszczony jest napis: "VLADISL IV D G REX P M D L RUS PR MA SA LI N N SUEC GO VA H REX".
Rewers: prezentuje owalny herb Elbląga otoczony wieńcem z liści. Powyżej tarczy widnieje rok 1635 oraz inicjały I-I Jakuba Jakobsona. Na dole monety znajduje się skrócona data 3-6 oraz napis: "ELBINGA INTER ARMA SERVATA".
Literatura: Kopicki 7103 (R5), Hutten-Czapski 1767 (R4), Pfau 420, Tyszkiewicz 75 mk