Shēngxiào Collection
Shēngxiào Collection
Perth Mint - Lunar
To niezwykła kolekcja „księżycowych” walorów, produkowanych od 2014 roku przez renomowanego producenta The Royal Mint. Nazwa serii nawiązuje do chińskiego kalendarza lunarnego, opartego na 12 znakach – zwierzętach, spośród których każde odznacza się wyjątkowym temperamentem i charakterem.
Zgodnie z datą
Kolekcja, nazywana również „brytyjską Lunar”, zapoczątkowana została w roku 2014. W tradycji chińskiej był to Rok Konia – dlatego też to właśnie zwierzę pojawia się jako pierwsze na rewersie tytułowych monet inwestycyjnych, w towarzystwie swej chińskiej nazwy oraz informacji o roku wybicia.
Jako następne, zgodnie z symboliką kolejnych lat, ukazały się: Owca, Małpa, Kogut, Pies oraz Świnia. Ta ostatnia zamknęła chiński cykl zodiakalny, który rozpoczyna się ponownie Rokiem Szczura w 2020 r. Co istotne, pierwsze pięć monet zaprojektowanych zostało przez tę samą artystkę - Wuon-Gean Ho. Autorem Świni 2019 został Harry Brockway. Stworzenie wizerunku Szczura 2020 powierzono natomiast ilustratorowi, PJ Lynch’owi. Awers z kolei zawiera aktualny wizerunek królowej Elżbiety II projektu Jody’ego Clark’a.
Każdego roku uwagę inwestorów z całego świata przykuwa więc inny, w pełni unikatowy egzemplarz o artystycznym wzornictwie.
Na Shēngxiào Collection składają się złote i srebrne monety bulionowe. Złote egzemplarze wykonywane są z kruszcu o próbie .9999 i dostępne są w różnych wariantach wagowych: 1/10 oz, 1/4oz i 1 oz. Ich nominały to kolejno: 10 £, 25 £ i 100 £. Produkt wykonany ze srebra ma natomiast próbę .999 i jest dostępny w wariancie 1 oz, o nominale 2 £.
W trosce o naturę
Zgodnie ze starą, chińską legendą, kolejność zwierząt występujących w kalendarzu lunarnym ustalił ich wielki wyścig w drodze do dostąpienia tego zaszczytu. Jego meta znajdowała się przy rzece.
Szczur wskoczył na grzbiet bawołu, a następnie – w odpowiednim momencie – zsunął się z jego ramion oraz wyprzedził przeciwnika, tym samym zdobywając pierwsze miejsce, bawół zaś – drugie. Tuż za nimi znalazł się tygrys i królik.
Jako piąty metę przekroczył smok, który podróżował w chmurach. Szósty natomiast był wąż, kończąc maraton chwilę po nim. Kolejne – koń i owca – były na tyle uprzejme, że wzajemnie ustępowały sobie miejsca po drodze. Jako następna wyścig ukończyła małpa. Ostatnie miejsca zajęły: kogut, pies i świnia. W ten sposób określono 12-letni cykl kalendarzowy, w którym już od wieków pojawiają się te same zwierzęta. Reguły tej przestrzega również The Royal Mint w swoim projekcie.